FANTASZTIKUS NAPOK A KÖRÖS-SÁRRÉTEN
Szűkebb hazánkban, Békés megye északi részén – a Körös-Sárréten − számtalan vonzó turisztikai programot kínálunk a pihenésre, felüdülésre vágyóknak.
A Körösök tiszta vize, páratlan szépségű holtágai, valamint számos horgásztó (például Szeghalmon) ideális feltételeket nyújt a horgászat szerelmeseinek. A közkedvelt vízitúraútvonalon, a Körösökön, több helyen szabad strand várja a fürdőzőket. A Berettyó és a Körösök gátja alkalmas kerékpártúrák megtételére.
A gyógy- és termálvizekben bővelkedő térségben Dévaványán és Füzesgyarmaton üzemel kiépített gyógyvizes strand és gyógyászat. Füzesgyarmaton található a Thermal Hotel Gara Gyógyszálló és a Thermalkemping.
A lovagolni vágyók Füzesgyarmaton, Vésztőn, Dévaványán és Körösladányban tehetnek lovastúrákat, de sétakocsikázásra is van lehetőség. A hintógyártás mesterfogásait Füzesgyarmaton, a Galambos Hintókészítő Műhelyben ismerhetik meg az érdeklődők. Az apró- és nagyvadakban egyaránt gazdag területen számos vadásztársaság kínál vadászati lehetőséget.
Az érintetlen pusztai táj, a festői folyóvölgyek, az egyedülálló őshonos madár- és növényvilág megóvására hozták létre a Körös−Maros Nemzeti Parkot, melyhez több természetvédelmi terület (például a Mágor-pusztai, vésztői szikes gyepek) tartozik. A Dévaványa melletti túzokrezervátumban Európa legnagyobb testű madara, a túzok mellett több ősi magyar állatfaj (szürke marha, rackajuh, bivaly) természetes közegében figyelhető meg.
Helytörténeti kiállítások formájában a térség történelmét, néprajzát mutatja be a Sárrét Múzeum Szeghalmon, a Bereczki Imre Helytörténeti Gyűjtemény Dévaványán, a Füzesgyarmati Tájház, a Vésztő-Mágori Történelmi Emlékhely és Szoborpark, valamint a Körösladányi Helytörténeti Gyűjtemények Háza.
Településeink változatos, színes programokkal, rendezvényekkel várják az idelátogató turistákat (Sárréti Piknik Vésztő-Mágoron, Boszorkány Fesztivál Szeghalmon, Füzesgyarmati Lovas Napok).
A megfáradt vándor felüdülését a jobbnál jobb helyi specialitásokat kínáló éttermek és szálláshelyek biztosítják.
Aki hozzánk érkezik, érintetlen természettel, sok napfénnyel, gyógyvízzel és megkülönböztetett vendégszeretettel találkozik.
Tíz hatásos érv mellettünk:
Magyarország legkevésbé szennyezett kistérsége vagyunk!
Az érintetlen természet varázslatos világa várja vendégeinket!
Csak nálunk látható Európa legnagyobb testű madara, a túzok!
Hatezer év történelme tekint vissza Vésztő-Mágoron!
Termálstrandjainkon az egész család jól szórakozhat!
Vidékünkön a horgászok, a vadászok „sikerre vannak ítélve”!
Lovas és gasztronómiai rendezvényeink országos hírűek!
A Holt-Sebes-Körös és szikes puszta élővilága páratlan!
Nálunk kikapcsolódhat a mindennapos rohanásból!
Itt a hamburger helyett a betyáros hódít!
Bucsa
A Bucsai Helytörténeti Gyűjteményben kiállított tárgyak és eszközök biztosították a bucsai emberek megélhetését. A több egységre osztott kiállítási anyag első állomása jelképesen mutatja Bucsa területének régi állapotát. Náddal, sással benőtt, ingoványos, vízzel elárasztott vidék volt a bucsai puszta. A következő kiállítási egységben már a lecsapolás utáni földművelés eszközei, a megélhetéshez nélkülözhetetlen eszközök, kiegészítők láthatók. A mezőgazdaság mellett a kereskedelem is jelen volt Bucsán. Az itt működő Hangyaszövetkezetről készült fotó és néhány eszköz is ezt bizonyítja. A háziasszonyok is részesei voltak a mindennapoknak, így a róluk szóló, az általuk használt eszközök is részei a kiállításnak. Itt van mosóteknő, mángorló, a kenyérsütéshez használt dagasztóteknő, péklapát, de láthatunk itt még tejszűrőt, paradicsompasszírozót és még nagyon sok apró tárgyat, melyek nélkülözhetetlenek voltak a háztartásban. Egy régen elfelejtett "szakma" szerszámai is ki lettek állítva. Ezek az eszközök a kender feldolgozásának fázisait mutatják be. Van itt a kender "törésére" használt tiloló, a kifésülésre alkalmazott gereben, a fonal kialakítását végző rokka és a fonalakat kötéllé alakító kötélverő, kötélfonó berendezés.
Dévaványa
Dévaványa városának új, kulturális és idegenforgalmi látványossága a 2000-ben átadott Bereczki Imre Heltyörténeti Gyűjtemény impozáns épülete. Dr. Bereczki Imre néprajzkutató és régész által 65 éven át összegyűjtött adattári, levéltári, néprajzi anyag 2000. április 14-én vált múzeumi intézménnyé. Az alapító Dévaványán született, élt, s gyűjtötte a helység és annak környékének szellemi és tárgyi emlékeit. A múzeum egyik állandó kiállítása az ő életéről szól. A múzeum hatalmas régészeti anyaggal rendelkezik. A helytörténeti gyűjtemény - híven nevéhez - természetesen Ványa történetével és kulturális életével kapcsolatos emlékeket őriz. Értékes írott és képi anyagok várják a kutatni vágyókat. Minden hónapban érdekes programokat szerveznek a múzeum dolgozói az érdeklődők és a nagyszámú Múzeumbarátok Köre tagjainak számára. Pl. kézműves foglalkozások oktatókkal: fazekas, szövő, bőrös, stb. Nyáron a gyermekek az egy hetes múzeumi táborban lehetnek részesei felejthetetlen pillanatoknak.
Körös−Maros Nemzeti Park Réhelyi Látogatóközpont
Dévaványa város legjelentősebb értéke természeti környezete. Határában terül el a „második Hortobágy” a hatalmas, gyógynövényekkel teli ősgyep, amely a Körös−Maros Nemzeti Park természetvédelmi területe és számos védett állat- és növényfaj élőhelye. A terület kiemelkedő természeti értéke a túzok, amelynek védelme érdekében itt hozták létre 1975-ben a Túzokrezervátumot, mely mára Európa-hírű intézmény lett. Közép-Európa legjelentősebb túzokállománya él a térségben. A túzokkal megismerkedhetnek természetes környezetében, valamint az életéről, védelméről szóló kiállítás segítségével. Az oktató- és szállásépületben 48 fő részére szállás igényelhető. Szakmai továbbképzések, előadások, tréningek megtartására nyújt lehetőséget az épületben található két, 50 fő befogadóképességű előadóterem és a két, 25 fős oktatóterem.
Ecsegfalva
A két megye − Békés és Jász-Nagykun-Szolnok − határán lévő település igazán „természet közeli”, hiszen határának jelentős része természetvédelmi terület. Itt található a Hortobágy-Berettyó ártere, ráadásul „szomszédos” a Körös−Maros Nemzeti Park Réhelyi Látogatóközpontjával. A falu helyén egykor az ország legnagyobb pusztája terült el, mai helyén csak 1920-ban kezdett épülni, az egykori vasúti „indóház” környékén.
A falu központjában álló katolikus templom építése a közelmúltban fejeződött be, érdekessége, hogy oltárképét egy kanadai magyar, Kay Lajos festette.
A természetben tett túrákhoz a helyi vadászház nyújt megfelelő szálláslehetőséget.
Füzesgyarmat
A régi népélet kedvelői a Simonyi utcában az 1880-ban épült Füzesgyarmati Tájházat kereshetik fel, ahol a Sárrét népi életét bemutató helytörténeti kiállítás mellett megtekinthető a település neves parasztköltőjének, Hegyesi Jánosnak tiszteletére kialakított emlékszoba is. A tájházhoz kamra és kovácsműhely is tartozik. A nádfedeles ésplet vályogból épült. A konyhába lépve a korhű berendezés a régi hangulatot idéz. a sparhelt mellett üstházat alakítottak ki, régen ebben melegítették a vizet. az üstházat a kemencéből kihúzott parázzsal fűtötték. A falusi tisztaszoba mellett a másik szobában időszakos kiállítást tekinthetnek meg az idelátogatók. A tájházban emléket állítottak Hegyesi János füzesgyarmati népi költőnek és Bonyhai Benjámin népi íróknak. A tájházat a Csánki Dezső Helytörténeti Egyesület üzemelteti. Szervezett csoportok részére vállalják népi ételek főzését és kemencés lángos sütését.
Füzesgyarmaton érdemes még ellátogatni a Szitás Erzsébet Képtárba. A névadó művésznó útja Füzesgyarmatról vezetett a régi Nemzeti Színház jelmeztáráig, onnan Tihanyba és a szülőföldre vissza, festeni, pihenni, feltöltődni... 60 év munkásságának alkotásai, értékes darabjai találtak helyet a róla elnevezett képtárban.
A világhíres Galambos Hintókészítő Műhelyben végigsétálva a látogató megismerkedhet a kézműves hintógyártás fázisaival, a bemutató teremben pedig a különböző hintókkal.
Körösladány
A körösladányi Helytörténeti Gyűjtemények Háza közel negyedszázados múltra tekint vissza. Az 1985-ös megnyitást azonban hosszabb időre szóló szünet követte. Az érdeklődők hat teremben, állandó és időszakos kiállítások keretében ismerkedhetnek meg a település néprajzi emlékeivel, annak nevezetességeivel, történetével.Az elmúlt több mint hat esztendő alatt fontos szempont volt, hogy a látogatók mindig új élményekkel gazdagodjanak.Legújabban pedig a nagy népszerűségnek örvendő „Azok a 60-as, 70-es évek…” című retró kiállítás tekinthető meg, ami mellett látható még az Erzsébet királyné életét felidéző tárlat is, melynek aktualitását Körösladány első köztéri emlékművének közelmúltban történt újraállítása szolgálta.Az elmondottak azonban csupán a jéghegy csúcsát jelentik a Körösladányi Helytörténeti Gyűjtemények Háza számos kiállításának, sokrétű tevékenységének. Külön öröm, hogy a végzett munka szakmai elismeréssel, nagyfokú érdeklődéssel párosult, ami megnyilvánul abban is, hogy a helybeli látogatók mellett mind többen választják úti célul a gyűjteményünket távolabbi vidékről érkezők is.
Körösújfalu
A falu nevezetessége az egykori káptalan-birtok kastélya, a mai polgármesteri hivatal és a több mint 100 éves japán akácfa. A falu a csendes pihenést, a folyóparti programokat kedvelők számára lehet vonzó célpont.
Újiráz
A hatszáz fős kis-sárréti település Vésztőtől 10 kilométerre fekszik. Idegenforgalmi vonzerejét a Sebes-Körös közelsége és a jelentős erdőterület biztosítja. Újiráz neoromán stílusú katolikus templomát 1912-ben avatták. Aki csendre és az érintetlen természet tisztaságára vágyik, látogasson el hozzánk!